Wystrój skandynawski. Czym się charakteryzuje?

Przede wszystkim prosto i funkcjonalnie – taki jest wystrój skandynawski. Kojarzy się z bielą, świeżością. Bardzo schludnym i gustownie urządzonym wnętrzem. Może łączyć w sobie elegancję, wraz z ciepłem i ciekawymi dekoracjami. Sprawdzamy, czym tak naprawdę charakteryzuje się skandynawska aranżacja.

Wystrój skandynawski – chłodnie i przestronnie

Jest to dobra opcja dla osób, które dysponują sporymi przestrzeniami, jak i chcą, by aranżacja była subtelna i chłodniejsza. Nie oznacza to jednak, że brak tu klimatu i przyjaznej atmosfery. Wręcz przeciwnie. Jest domowo, z wrażeniem maksymalnej czystości i świeżości. Dominujące kolory to biel oraz szarości, w różnych odcieniach. Poza tym w skandynawskich aranżacjach bardzo często gości naturalne drewno.

To ostatnie świetnie sprawdza się na podłogach. Drewno jest trwałe, pięknie się prezentuje, a poza tym przy czystej bieli i chłodnych szarościach, wnosi wyraźny powiew ciepła. Taki styl wpisuje się również w gusta osób, które są eko i zwracają uwagę na to, co modne. Jasne drewno gości również pośród mebli.

Jak dobrać oświetlenie

Wybór lamp wydaje się być wyzwaniem. Wystrój skandynawski, ze względu na zastosowaną kolorystykę, jest bardzo jasny. Poza tym, jeśli dominuje w przestronnych, naturalnie jasnych i oświetlonych światłem dziennym wnętrzach, nie chcemy przesadzić. W tym wydaniu najlepiej sprawdzą się zatem bardzo minimalistyczne lampy. Wykonane z metalu i szkła, które to idealnie komponują się z drewnianymi podłogami. Alternatywą są lekkie abażury, ponieważ skandynawski styl przywodzi na myśl nie tylko czystość, ale i wyjątkową lekkość.

Kolorystyka

W dużych pomieszczeniach warto postawić na bieloną cegłę. Jasne i naturalne barwy, w tym również beże, często przełamuje się kontrastowymi grafitami i brązami. Generalnie jasne, stonowane kolory nie tylko wpisują się w skandynawski charakter, ale i pozwalają optycznie powiększyć wnętrze. Stąd, jeśli mimo niewielkiego metrażu zależy nam na właśnie takim wystroju, akurat biel, szarości i beże, pozwolą uzyskać pożądany efekt.

Prostota i funkcjonalność

Nowoczesne elementy, w tym współczesne meble, z powodzeniem mogą być dopełnieniem takiego stylu. Także designerskie projekty, zarówno mebli, dekoracji, jak i tapet. Byleby trzymać się linii uprzednio wspomnianych barw. Kształty różnych elementów, jakie oferują projektanci, potrafią zaskakiwać. Ale pomimo tej bazowej prostoty, jest tu wystarczająco miejsca właśnie na odważne, fantazyjne projekty.

Taki styl wpisać można również w pokoje dziecięce. Zanim pojawią się zabawki, ozdoby typowe dla dziecięcych aranżacji, wnętrze może wydawać się zbyt chłodne, niczym szpitalne korytarze. W końcu jest biało i surowo. Ale to właśnie w momencie, gdy zaczynają tu gościć zabawki, nieco żywszych barw, chociażby w postaci poduszek, całość nabiera temperamentu i pożądanego ciepła.

Wystrój skandynawski jest w modzie i coraz chętniej urządzamy swoje wnętrza, właśnie w taki sposób. To proste, ale nie banalne kompozycje. Łączące w sobie funkcjonalność i pożądaną atmosferę.

 

Dodaj komentarz

CommentLuv badge