Wykusz w salonie i kilka pomysłów na aranżację

Wykusz w salonie i kilka pomysłów na aranżację

Wykusz w salonie ma to do siebie, że jedni go kochają i szukają we wnętrzach takich rozwiązań, inni nienawidzą. Rzadko uda nam się spotkać z postawą obojętną. Taki stan rzeczy nie trudno zresztą wytłumaczyć. Wykusz może stanowić dość duże problemy aranżacyjne. Jeśli nie mamy na niego pomysłu, a tak często się zdarza, rzeczywiście przysparza więcej kłopotu niż pożytku.

Wykusz w salonie jest dość częstym elementem architektonicznym we współczesnych projektach budowlanych. Potrafi urozmaicić bryłę budynku i nadać mu ciekawej formy. Jego aranżacja nie zawsze jednak jest prosta. W dużej mierze uzależniamy ją od kształtu wykuszu oraz wielkości przeszkleń.

Wykusz a ryzalit – poznajmy właściwe znaczenie pojęć

Zanim jednak zaczniemy rozważać, w jaki sposób można zaaranżować wykusz w salonie, warto zwrócić uwagę na błędne nazewnictwo, które wkradło się do naszego słownika jakiś czasu temu. Dziś dwa pojęcia – wykusz i ryzalit – bywają używane zamiennie, choć w rzeczywistości oznaczają zupełnie inne elementy architektoniczne.

Ryzalit to wysunięta poza główny obrys budynku jego część, która wsparta została na fundamentach i jest tej samej wysokości, co cały budynek. Z kolei wykusz to występ ze ściany budynku, który zawieszony jest na pewnej wysokości nad ziemią. Nie występuje na parterze, ale na wyższych kondygnacjach budynku i może (choć nie musi) być wsparty na filarach.

Jednak z uwagi na to, że różnica w znaczeniu obu pojęć obecnie zaczyna się zacierać i nawet architekci stosują te terminy zamiennie, my również posłużymy się tu terminem wykusz w odniesieniu do występu w bryle budynku niezależnie od tego, na której kondygnacji jest on umiejscowiony.

Jak zaaranżować wykusz w salonie?

Wykorzystanie dodatkowej przestrzeni w salonie może przybierać różną formę. Inspiracji dostarczają nam gotowe aranżacje oraz wizualizacje projektów budowlanych dostępne na stronach architektów. Liczy się też własna inwencja, a pomysłów inwestorom, jak się okazuje, wcale nie brakuje.

Wykusz w salonie  jako kącik czytelniczy

Doskonałym sposobem na aranżację wykuszu w salonie jest urządzenie przestrzeni dla czytelnika. Szeroki parapet, pod którym stanie obszerna szafka, a na parapecie wygodne i miękkie poduszki. To wprost wymarzone miejsce do zatopienia się w lekturze.

Mała jadalnia w wydzielonej strefie

Innym pomysłem może być zaaranżowanie w wykuszu przyjemnej jadalni. Taka przestrzeń zostanie wydzielona z części wypoczynkowej salonu, a spożywanie posiłków w miejscu, które z trzech stron otoczone jest oknami, może okazać się bardzo przyjemne.

Przestrzeń biurowa w salonie

Niektórzy inwestorzy decydują się na zaaranżowanie w salonie małej przestrzeni biurowej. Odseparowane miejsce od części głównej salonu daje poczucie prywatności i może stanowić zaciszny zakątek do pracy. Wykusz w salonie wyposażony w wygodne biurko oraz półki na książki może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Istnieje wiele możliwości zagospodarowania takiej przestrzeni. Warto jednak pamiętać, że wykusz w salonie w okresie zimowym może ulegać większemu wychłodzeniu niż pozostała część domu.

 

Dodaj komentarz

CommentLuv badge