Style aranżacji wnętrz - co warto wiedzieć

Style aranżacji wnętrz – co warto wiedzieć

Rozmaite style aranżacji wnętrz dają możliwość dostosowania powierzchni mieszkalnej do własnych upodobań, przy jednoczesnym zachowaniu spójnej stylistyki i podążaniu za modą wnętrzarską. Warto wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne style i jak przeprowadzić aranżacje zgodnie z ich zasadami. Może się też zdarzyć, że, nawet nie wiedząc o tym, urządziłeś mieszkanie w bardzo modnym stylu prowansalskim albo rustykalnym. Jeśli nie chcesz zostać  zaskoczony taką informacją od przypadkowych osób, przeczytaj niniejszy przewodnik.

Nikt tak jak my, nie wie lepiej, co powinno znaleźć się we wnętrzu naszego mieszkania i jak powinno ono wyglądać. Kto bowiem będzie wiedział lepiej, czego od niego oczekujemy. Można zatem pokusić się o samodzielne wykonanie aranżacji, jednak dobrze wiedzieć, w jaki sposób komponować poszczególne elementy i łączyć dodatki. Rozmaite style aranżacji wnętrz mogą dać tutaj istotne wskazówki.

Style aranżacji wnętrz – krótkie wprowadzenie

Istnieje bardzo wiele równych stylów wnętrzarskich. Niektóre z nich są bardzo charakterystyczne i wyraziste. Pomiędzy innymi granice zacierają się, a ich cechy wzajemnie się przenikają. Aranżując własne mieszkanie, nie tyle chodzi o to, by ściśle trzymać się wyznaczonych pomiędzy nimi granic i ślepo przestrzegać zasad, które pozwolą nam stworzyć wnętrze o określonej stylistyce.

Bardziej chodzi o uzyskanie przyjemnej i komfortowej dla nas przestrzeni mieszkalnej. Jeśli zatem przytulne i funkcjonalne wnętrze oznacza dla nas mieszanie stylów, nie bójmy się tego robić. Jeśli natomiast bardzo zależy nam na zachowaniu spójności w aranżacji, musimy być bardziej konsekwentni w działaniu i określić style aranżacji wnętrz, a właściwie jeden konkretny styl, którego będziemy się trzymać.

Rodzaje stylów

Nie mam możliwości, by w tym artykule opisać wszystko, co chciałam, ale wybrałam, moim zdaniem najważniejsze style aranżacji wnętrz, które pokrótce przybliżę.

Styl skandynawski

Charakteryzuje się prostotą, minimalizmem i jasnymi barwami. Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach cieszy się dużą popularnością. Styl skandynawski wykorzystuje naturalne materiały i proste formy.

Styl retro

Stylizowane na starsze sprzęty i meble nadają wnętrzom urządzonym w stylu retro niepowtarzalnego, sentymentalnego klimatu. Cechą charakterystyczną tego stylu jest wyrazista paleta barw.

Styl prowansalski

Można go porównać do swojskiego,  wiejskiego klimatu i stylu,  jaki utrzymywano w starych dworkach. Charakteryzuje się jasnymi, pastelowymi barwami, postarzanymi meblami, często w białych barwach oraz obecnością dużej ilości świeżych i suszonych roślin. Mogą to być kwiaty, zioła, no i oczywiście lawenda.

Styl rustykalny

Jest nieco podobny do prowansalskiego. Królują w nim naturalne materiały i motywy ludowe. Meble robią wrażenie ciężkich i odznaczają się prostą formą.

Styl kolonialny

To połączenie spotykanej w angielskich wnętrzach elegancji z wpływami pochodzącymi z Afryki i Azji. Pojawiają się w nim egzotyczne gatunki drewna i dekoracje nawiązujące formą do tamtejszych terenów.

Oprócz wymienionych powyżej spotkać można także styl boho, klasyczny, industrialny i inne. Te style aranżacji wnętrz, których nie udało mi się opisać w niniejszym artykule, postaram się przybliżyć w kolejnych wpisach.

 

Dodaj komentarz

CommentLuv badge