Skandynawskie mieszkanie - jak je urządzić?

Skandynawskie mieszkanie – jak je urządzić?

Chłodny klimat, długie wieczory i niedostatek światła słonecznego bez wątpienia wpłynęły na aranżacje wnętrz na północy Europy. Skandynawskie mieszkanie jest tego najlepszym przykładem. Z całą pewnością są to wnętrza urządzone prosto i funkcjonalnie. Na tym jednak ich charakterystyka się nie kończy. Istnieje zespół cech, które są typowe dla takich wnętrz i które chętnie powielane są w polskich mieszkaniach.

Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim? Niektórzy twierdzą, że nie jest to proste. Moim jednak zdaniem, doskonale wiedząc, czym cechują się takie wnętrza, powinniśmy sobie z tym doskonale poradzić.

Zwracaj uwagę na materiał

Skandynawskie mieszkanie lubi naturalne materiały. Tym, które zajmuje w nim szczególne miejsce, jest drewno. Nie może to być przypadkowy gatunek drewna, czy jakakolwiek kolorystyka. Drewno powinno być jasne, na przykład sosnowe albo bielone. Oprócz drewna w skandynawskich wnętrzach spotkamy też  cegłę, szkło, metal, tworzywo oraz takie tkaniny jak wełna, bawełna i len.

Skandynawskie mieszkanie i kolorystyka

Choć przyjęło się uważać, że skandynawskie wnętrza są zimne, warto zwrócić uwagę, że ich kolorystyka wynika z panującego w Skandynawii klimatu. Jasne barwy we wnętrzach mają stanowić antidotum na brak słońca. Najczęściej spotykanym kolorem będzie więc biel. Obok niej mogą pojawiać się różne odcienie szarości oraz beżu. Aby ożywić skandynawskie mieszkanie, do jego wnętrza można wprowadzać żywe kolory w formie dodatków oraz akcentującą przestrzeń czerń.

Praktyczne wnętrze

Utrzymane w stylu skandynawskim pomieszczenia są przestronne i funkcjonalne. Choć są mniej surowe niż lofty, to podobnie jak one nie lubią nadmiaru mebli i dodatków. Duże znaczenie odgrywają w nich przeszklenia i światło dzienne. Jego brak rekompensuje przemyślane i funkcjonalne oświetlenie.

Dostosuj formę

Skandynawskie mieszkanie nie lubi wyszukanych form. Wręcz przeciwnie – preferuje te proste, skromne i minimalistyczne. Widać to wyraźnie w linii wprowadzanych do aranżacji mebli oraz domowych sprzętów. Te pozbawione są elementów dekoracyjnych, czy ozdobników.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć?

W skandynawskich wnętrzach ceni się przestrzeń. Aby ją uzyskać, należy uważać z ilością wprowadzanych do aranżacji mebli oraz domowych sprzętów. Nie można też przesadzić z ilością dekoracji. Te, choć nie są całkowicie zakazane, powinny się raczej ograniczać do niewielkich akcentów we wnętrzu. Wprowadzone do takiego mieszkania meble powinny sprawiać wrażenie lekkich. Muszą być też proste i najlepiej, jeśli będą charakteryzować się gładkimi frontami. Takie wnętrza mogą w pewnym stopniu przypominać pomieszczenia utrzymane w stylu industrialnym.

Reasumując…

Skandynawskie wnętrza charakteryzuje minimalizm i przestronność. Pojawiają się w nich proste meble, które jednak ogranicza się do niezbędnego minimum. Duże znaczenie odgrywa w nich światło, i to zarówno naturalne, które dostaje się do wnętrza przez duże przeszklenia, jak i sztuczne, kompensujące braki światła słonecznego w pochmurne dni. Skandynawskie mieszkanie nie musi oznaczać, że wnętrze będzie zimne i mało przytulne. Przy przemyślanych aranżacjach można uzyskać bardzo zadowalający efekt.

 

Dodaj komentarz

CommentLuv badge