Samodzielna budowa domu kontra zakup gotowej nieruchomości

Samodzielna budowa domu kontra zakup gotowej nieruchomości

Jeśli marzysz o domu z ogrodem, to pewnie – podobnie do mnie – zadajesz sobie pytanie, co będzie lepsze: samodzielna budowa domu, czy zakup gotowej nieruchomości od dewelopera. Wśród moich bliskich ten temat już od dłuższego czasu jest numerem jeden. Nie ma się zresztą co dziwić, bo decyzja o własnym domu rzutuje zwykle na nasze całe życie. 

Jakie zalety ma samodzielna budowa domu, a jakie zakup nieruchomości od dewelopera? Z jakimi problemami będziemy musieli się zmierzyć i na co przygotować w obu przypadkach? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.

Zastanów się, ile masz czasu

Różnica pomiędzy jedną a drugą opcją dotyczy przede wszystkim czasu, jaki możesz na to poświęcić. Jeśli zależy Ci na tym, by jak najszybciej wprowadzić się do nowego domu, zdecydowanie lepszym wyborem będzie zakup domu od dewelopera. Samodzielna budowa domu wiąże się z koniecznością odwleczenia możliwości zamieszkania we własnych czterech kątach do czasu zakończenia robót budowlanych.

Spora oszczędność to zaleta

Konieczny do poniesienia koszt to jedno z najważniejszych kryteriów, jakie bierzemy pod uwagę przy wyborze. Choć zarówno w przypadku budowy domu, jak i zakupu gotowej nieruchomości mówimy o dużych kwotach, warto zauważyć, że decydując się na budowę systemem gospodarczym, można poczynić w domowym budżecie spore oszczędności. Oczywiście wiele zależy tu od wyboru technologii budowy oraz rodzaju zastosowanych materiałów, jednak szacuje się, że samodzielna budowa domu systemem gospodarczym to oszczędność rzędu nawet 30% w porównaniu do zakupu nieruchomości od dewelopera.

Dom szyty na miarę własnych potrzeb

Decydując się na samodzielną budowę domu, możemy dostosować budynek do własnych potrzeb. Ilość pokoi, układ, wielkość oraz styl architektoniczny – wszystko to ma znaczenie dla funkcjonalności budynku i komfortu jego użytkowania. Możemy wybierać spośród gotowych projektów lub zdecydować się na projekt indywidualny. Decydując się na zakup nieruchomości od dewelopera, musimy pójść na kompromis i zaakceptować takie rozwiązania, jakie oferuje sprzedawca. To może oznaczać, że budynek nie będzie spełniał naszych wszystkich oczekiwań.

Samodzielna budowa domu wymaga doskonałej organizacji

Budowa domu systemem gospodarczym oznacza, że inwestor sam dba o organizację placu budowy, zakup i transport materiałów oraz wypożyczenie niezbędnego sprzętu. Wszystko od momentu przygotowania placu pod budowę, aż po prace wykończeniowe pozostaje na jego barkach. Pochłania to mnóstwo czasu i absorbuje uwagę. Często niewiele chwil pozostaje na odpoczynek i czas z rodziną.

Z kolei zakup domu od dewelopera całkowicie zwalnia nas z takich obowiązków i pozwala cieszyć się czasem wolnym spędzanym zgodnie z własnymi oczekiwaniami.

Z gwarancją czy bez?

Samodzielna budowa domu systemem gospodarczym oznacza, że inwestor wiele zadań wykonuje na własną rękę. Jakość wykonanych prac zależy bezpośredniego od niego i podejmowanych przez niego wyborów. Te, jeśli nie znamy się na budowie domu, nie zawsze muszą być dobre. Zaletą samodzielnej budowy systemem gospodarczym jest to, że inwestor dokładnie wie, jakie materiały zostały zastosowane, wadą brak gwarancji i rękojmi na wykonane prace.

W przypadku domu od dewelopera możemy liczyć na gwarancję (taka gwarancja jest dobrowolna) oraz pięcioletnią rękojmię (ta jest obowiązkowa i wynika z ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta – Dz. U. z 24 czerwca 2014 r.).

Samodzielna budowa domu ma wiele zalet i to chyba do tej opcji skłaniam się bardziej. Nadal jednak pozostaje obawa, czy nie przerosną mnie związane z nią formalności, ogrom prac i obowiązków.

 

Dodaj komentarz

CommentLuv badge