Oświetlenie zewnętrzne – praktyczne, modne i nie tylko!

Oświetlenie wokół domu musi spełniać wiele kryteriów. Te jednak będą zależeć od miejsca, w którym zagoszczą wybrane oprawy oświetleniowe. Pod uwagę musimy wziąć aranżację posesji i architekturę domu. Po to, by było nie tylko modnie, ale przede wszystkim spójnie stylistycznie. Kolejno nacisk kładziemy na praktyczne rozwiązania oraz trwałość, solidne wykonanie czy odporność na działanie czynników atmosferycznych. Dużo elementów, prawda? Nie taki jednak diabeł straszny, jak go malują.

Racjonalnie i z głową

Podkreślenie architektury domu, elementów dekoracyjnych w ogrodzie i ozdobnych gatunków roślin, a do tego stworzenie bezpiecznej i nastrojowej przestrzeni, jest możliwe. Na początek zdecydujemy się na rodzaj oświetlenia, a w tym pomoże nam wyznaczenie poszczególnych stref. Zupełnie, jak w domu.

Przy wejściu do domu oraz przy furtce powinniśmy zadbać o dość jasne i wyraziste oświetlenie, dopasowane stylistycznie do zewnętrznej architektury domu czy wyglądu ogrodzenia. Świetnie sprawdzają się lampy zewnętrzne minimalistyczne, dające kierunkową wiązkę. Na tyle proste i estetyczne, by wpisać się w klimat nowoczesnych domów, a jednocześnie pięknie i precyzyjnie wykonane, stąd pasujące także do klasycznych domów. Bardzo tradycyjne, utrzymane w stylu rustykalnym, fantazyjne kształty opraw oświetleniowych, najlepiej pozostawić okazałym rezydencjom.

W strefie, gdzie spędzamy czas na relaksie bądź organizujemy małe przyjęcia dla bliskich i znajomych, światło powinno być miękkie i rozproszone. Tutaj można zamontować kilka lamp, by dawały światło zarówno w pionie, jak i w poziomie. Powinno być wyraziście, ale i nastrojowo, klimatycznie.

Proste konstrukcje, najbardziej wytrzymałe i niekoniecznie rzucające się w oczy, będą doskonałe do oświetlenia podjazdów oraz ścieżek. Muszą być odporne na nacisk, najechanie, nadepnięcie, jeśli są to oprawy najazdowe. Z kolei lampy zewnętrzne w postaci słupków bądź latarenek, powinny być opatrzone energooszczędnym źródłem światła, jak i wykonaniem odpornym na działanie warunków atmosferycznych.

Kolorystyka, nie tylko światła

Ciekawe efekty można uzyskać z pomocą barwnego światła. Na takie rozwiązanie warto zdecydować się w przypadku podświetlania ciekawych gatunków roślin. Uwzględniając oczywiście moc światła i jego źródło, a także poszczególne gatunki, które mogą w odmienny sposób reagować na padającą na nie wiązkę, a do tego zaoferują inne efekty wizualne.

Barwa światła wokół domu powinna być raczej ciepła. O chłodniejszą można się pokusić w domach nowoczesnych, gdy chcemy podświetlić elementy architektoniczne, okolice basenu i oczek wodnych.

Każdorazowo musimy pamiętać o tym, że na poszczególne oprawy będą działać warunki pogodowe. Lampy zewnętrzne powinny oferować trwałość i wytrzymałość, by posłużyły nam przez długi czas. I z powodzeniem te cechy mogą iść w parze z wyjątkową stylistyką.

 

Dodaj komentarz

CommentLuv badge