Oświetlenie biurka. Zrób to dobrze!

Biurko to miejsce pracy i nauki, stąd oświetlenie biurka powinno być odpowiednio zaplanowane. Na co należy zwrócić uwagę? Przede wszystkim na rodzaj światła, przy jakim pracujemy, miejsce pracy, które będzie elastyczne, ale i umiejscowienie poszczególnych lamp i lampek. Doradzamy, w jaki sposób prawidłowo wybrać oświetlenie, tego specyficznego miejsca.

Oświetlenie biurka w dzień i wieczorem

Najzdrowszym dla naszych oczu jest oczywiście światło naturalne. Na takie możemy liczyć za dnia, gdy na zewnątrz panują dobre warunki pogodowe. Niestety pochmurne niebo, opady, a do tego zbliżający się wieczór sprawiają, że przestrzeń biurkowa nie obejdzie się bez oświetlenia sztucznego. Najważniejszą zasadą, jeśli chodzi o oświetlenie sztuczne, jest zapewnienie głównego źródła światła oraz miejscowego, zdecydowanie bardziej skoncentrowanego.

Dobry plan i rozmieszczenie poszczególnych lamp, to gwarancja lepszej koncentracji, mniejszego i wolniej nadchodzącego zmęczenia. Zarówno pod względem umysłowym, jak i zwracając uwagę na nasz wzrok.

Bardzo dobrym rozwiązaniem są świetlówki liniowe, które gwarantują energooszczędność, a do tego równomiernie padające światło. Muszą być jednak wysokiej jakości, by spełnić nasze oczekiwania i zapewnić komfort pracy czy też nauki. Świetlówki liniowe charakteryzuje również wytwarzanie światła o wskaźniku oddawania barw, który wynosi 85. Dzięki temu otoczenie oświetlane przez takie produkty, jest żywsze.

Dla maksymalnej koncentracji

Nie obejdzie się bez wcześniej wspomnianego, skoncentrowanego światła. Taki rodzaj oświetlenia oddala moment maksymalnego zmęczenia, ale i pozwala na zachowanie najwyższego komfortu pracy. W szczególności, gdy mamy do czynienia z precyzyjnymi zadaniami. Wybieramy zatem lampki biurkowe, które należy ustawić po lewej stronie, jeśli jesteśmy praworęczni i odwrotnie. W ten sposób nie zasłaniamy sobie źródła światła i nie tworzymy cieni.

Dobrze jest, by lampki miały stosunkowo długie i elastyczne ramię. Dzięki takiej konstrukcji można w dowolny sposób kierować źródło światła. W zależności od potrzeb. Cała lampka z kolei najlepiej, by była lekka i niezbyt duża, co gwarantuje zachowanie wolnej przestrzeni na biurku oraz brak efektu przytłoczenia.

Światło dekoracyjne

Wybór lampek biurkowych i oświetlenia stosowanego w tym miejscu, jest na tyle duży, iż nawet najbardziej wymagający znajdą rozwiązania dla siebie. O czym jeszcze powinniśmy pomyśleć? O funkcjach dekoracyjnych, jeśli nasze miejsce pracy, w tym biurko, to elementy, które rzucają się w oczy podczas spotkania z klientem. Dopasowanie do stylistyki wnętrza i wkomponowanie oświetlenia tego typu w aranżację wnętrza, pozwoli zachować harmonię pomieszczenia.

Przede wszystkim funkcjonalne, z dbałością o komfort naszej pracy i nauki, a na koniec również ciekawe pod względem wizualnym. Takie ma być oświetlenie biurka. Zwracamy uwagę na design, cenę, ale i zastosowane żarówki, barwę oraz moc światła.

 

2 myśli na temat “Oświetlenie biurka. Zrób to dobrze!

  1. To prawda pracując w nocy przy komputerze bardzo popsułam sobie wzrok.
    Tak samo jest z oglądaniem telewizji w nocy – zawsze powtarzam mężowi, że to bardzo nie zdrowe.

  2. Super poradnik, jednak jeżeli chodzi o wybór lamp biurowych to warto wybierać takie od znanych i renomowanych producentów bo tylko wtedy takie lampy będą spełniać prawidłowo swoją funkcje.

Dodaj komentarz

CommentLuv badge