Od czego zacząć budowę domu - poradnik dla początkujących

Od czego zacząć budowę domu – poradnik dla początkujących

Opcja zamieszkania we własnym domu z ogrodem kusi wiele osób. Przerażać mogą jednak formalności, które trzeba na początku pokonać. Stąd często pojawiające się pytanie – od czego zacząć budowę domu i czy na pewno sobie z tym poradzę. Warto już na początku zorientować się, z czym trzeba będzie się zmierzyć i o czym nie wolno zapomnieć, by finalnie móc cieszyć się własnym domem w dokładnie takiej formie, jaką pierwotnie sobie wymarzyliśmy.

Od czego zacząć budowę domu? Przede wszystkim od znalezienia odpowiedniego gruntu. Jak się okazuje, ten pierwszy etap wcale nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Z pewnością chcemy, by działka w pełni odzwierciedlała nasze potrzeby i wymagania. Jednak oprócz takich kryteriów jak: wielkość działki, jej położenie i otoczenie musimy wziąć pod uwagę także obowiązujące przepisy prawa miejscowego.

Pamiętaj o sprawdzeniu przeznaczenia gruntu

Aby rozpocząć budowę domu, nie wystarczy wybrać jakąkolwiek dostępną działkę. Wybór gruntu powinien być przemyślany, bo nie na każdej nieruchomości będzie można posadowić budynek. Pewne ograniczenia mogą wprowadzać dwa dokumenty wymienione w ustawie z dnia 27 marca 1997 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Chodzi tu o miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (w skrócie MPZP) oraz decyzję o warunkach zabudowy (skrót: WZ). Dlatego na pytanie – od czego zacząć budowę domu – można odpowiedzieć – od analizy dokumentów prawa miejscowego.

MPZP – od tego warto zacząć…

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego określa, czy na danym terenie może powstać zabudowa jednorodzinna oraz czym powinna się charakteryzować. Z dokumentu dowiemy się także: jaka jest dopuszczalna powierzchnia zabudowy oraz wymagana powierzchnia biologicznie czynna; jakie powinny być gabaryty, wysokość oraz dach budynku oraz jakie jest przeznaczenie interesującego nas gruntu i działek, które z nim sąsiadują. Jeśli istnieją zakazy zabudowy tego terenu, wynikające na przykład z konieczności ochrony terenów przyrodniczo cennych, również poinformuje nas o nich MPZP.

Gdy nie ma MPZM, wnioskuj o WZ

Jeśli dla danego gruntu nie ustalono MPZP, możesz wystąpić do gminy z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Z dokumentu dowiesz się, czy na działce można prowadzić budowę. Może się zdarzyć, że grunt zostanie całkowicie wyłączony z możliwości zabudowy i dlatego nie spełni oczekiwań inwestora. Z wnioskiem o wydanie takiej decyzji może wystąpić każdy, nawet nie będąc właścicielem gruntu.

Od czego zacząć budowę domu, kiedy już wiesz, że możesz ją prowadzić?

Kolejnym etapem powinien być wybór właściwego projektu budowlanego. Można wybierać spośród gotowych projektów albo zdecydować się na projekt indywidualny, który będzie dokładnie odzwierciedlał potrzeby i wymagania konkretnego inwestora. W tym drugim przypadku wykonanie projektu warto zlecić doświadczonemu architektowi.

Po wykonaniu projektu przychodzi czas na zgłoszenie zamiaru budowy. Obecnie (po nowelizacji prawa budowlanego) do rozpoczęcia budowy nie już wymagane pozwolenie na budowę, choć wielu inwestorów nadal podążą tą drogą. Zgłoszenie zamiaru budowy jest procedurą uproszczoną w stosunku do wydania pozwolenia na budowę i zazwyczaj pozwala oszczędzić sporo czasu. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to regułą.

Ten skrócony poradnik opisuje najważniejsze punkty, które wskazują, od czego zacząć budowę domu. Podążając za nimi, niczym po nitce do kłębka przejdziesz od etapu poszukiwania działki do przygotowania gruntu pod budowę.

 

Dodaj komentarz

CommentLuv badge