Markery – różne rodzaje, odmienne zastosowanie

Wybierając markery najczęściej decydujemy się na jedne z najtańszych, byleby odpowiadały nam kolorem, który oferują. Propozycje rynkowe są jednak coraz szersze. Markery znajdują swoje zastosowanie w różnych sytuacjach, w zależności od posiadanych właściwości. A na te ostatnie wpływa sposób wykonania, grubość końcówki i oczywiście kolor. Sprawdzamy, w jaki sposób dokonać zakupu markera – wyboru złudnie prostego.

Klasyfikacje, które mają znaczenie

Dawniej w markerach permanentnych prawdopodobnie gościł tusz „spirytusowy”. Marker był zatem tanim, ale trudno było marzyć o szczególnej funkcjonalności. Dziś mamy głównie do wyboru markery z tuszem olejowym. Odporniejszym na ścieranie i minimalizującym ryzyko blaknięcia pod wpływem działania promieniowania ultrafioletowego.

Pod względem przeznaczenia zakupić możemy markery artystyczne. Występują w dość szerokiej gamie kolorów, ze względu na swoje możliwości. Sprawdzają się w warsztacie, w ogrodach, a nawet na budowie. Odrębną grupą markerów, choć wciąż dekoracyjnych, są te, które stosuje się do uzupełniania ubytków. Chociażby liter na grobach.

Markery mogą nam zaoferować kolejno odmienny kształt końcówki. W zależności od potrzeb możemy zdecydować się na marker o końcówce stożkowatej. Idealny do precyzyjnego wyznaczania linii. Końcówka ścięta jest ukształtowana w taki sposób, że w zależności od ułożenia, marker pozwala rysować linie różniące się grubością. Produkt z okrągłą końcówką zakupimy, stawiając między innymi na ofertę, jaką posiada hurtownia opakowań.

Parametry, na które zwracamy uwagę podczas zakupów

Marker nie jest inwestycją czy wydatkiem kolosalnym. Wciąż jednak chcemy, by posłużył nam możliwie długo, a zasychająca czy strzępiąca się końcówka, z pewnością nie zagwarantuje takich właściwości. Wybierając należy zatem zwracać uwagę na cenę. Nie istnieje sensowny sposób na to, by sprawdzić, jak zachowa się końcówka wybranego markera. Jednak mając do wyboru ten najtańszy i nieco droższy, z dużym prawdopodobieństwem jesteśmy w stanie ocenić, że to ten drugi posłuży nam dłuższy czas.

Wielkość końcówki zadecyduje o możliwościach zastosowania. Markery bywają stosowane w miejscach eksponowanych. Powinniśmy zadbać o to, by końcówka była cienka, gdy potrzeba rysowania precyzyjnych linii. Ta grubsza może się przydać chociażby do opisywania kartonów, gdzie liczy się widoczny napis, a nie dokładność jego wykonania.

Na koniec zastanówmy się, do jakich celów jest nam potrzebny marker. Na rynku znajdziemy produkty, które pozwalają pisać po płytach CD, ubraniach, kliszach fotograficznych i innych powierzchniach. Niech w parze z ceną i wyrazistym kolorem, idzie jakość oraz pożądane właściwości.

 
Opublikowany w Inne

Dodaj komentarz

CommentLuv badge