Liczne zastosowania folii bąbelkowej

Folia bąbelkowa jest materiałem o tyle niezwykłym, że pomimo swej prostej struktury ma bardzo wiele różnych zastosowań. Powstała zaledwie w II połowie XX wieku, a już weszła do powszechnego użycia  i dziś w wielu branżach trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez jej obecności. W czym tkwi jej fenomen, dlaczego jest aż tak popularna i w jaki sposób zaskarbiła sobie naszą sympatię?

Folia bąbelkowa powstała w 1957 roku, kiedy to dwóch naukowców Alfred Fielding i Marc Chavannes próbując wynaleźć ekskluzywną tapetę, przez przypadek otrzymało produkt, który dziś znany jest jako folia bąbelkowa. Choć produkt nie przyjął się jako tapeta, jak pierwotnie założyli sobie wynalazcy, to szybko zyskał szereg innych zastosowań. Ci, którzy wykorzystują ją w swojej pracy na co dzień, dziś z trudem mogą sobie wyobrazić, jak to kiedyś było, gdy folia bąbelkowa nie była jeszcze znana.

O jakich zastosowaniach folii bąbelkowej można dziś powiedzieć? Oto niektóre z nich.

Pakowanie przesyłek

Pakowanie i zabezpieczanie towaru na czas transportu to zdecydowanie najpowszechniejsze zastosowanie folii. Jej struktura jest wręcz idealna do zabezpieczania przedmiotów przed uszkodzeniem. Gęsto upakowane, wypełnione powietrzem pęcherzyki doskonale spełniają swoje zadanie, amortyzując wszelkiego rodzaju wstrząsy, drgania, uderzenia, a nawet upadki. Folia bąbelkowa chroni nie tylko przed uszkodzeniami mechanicznymi. Doskonale zabezpiecza też przed kurzem, pyłem i wilgocią. W ten sposób bardzo często wykorzystywana jest przez sklepy  i przedsiębiorstwa.

Przeprowadzka

Na użytek prywatny folia bąbelkowa znajduje zastosowanie do zabezpieczania mebli i cennych przedmiotów w trakcie przeprowadzki. Owinięte nią delikatne sprzęty ulegają uszkodzeniom znacznie rzadziej niż wtedy, gdy przewożone są do nowego miejsca bez jakiegokolwiek zabezpieczenia lub zabezpieczone niewłaściwie.

Koperty bąbelkowe

Folia bąbelkowa znalazła zastosowanie do produkcji kopert bąbelkowych, wykorzystywanych do wysyłania wartościowych i podatnych na uszkodzenia przedmiotów. Koperty bąbelkowe stosowane są między innymi w branży e-commerce. Doskonale sprawdzają się do zabezpieczania elektroniki, biżuterii, odzieży.

Termoizolacja

Folia bąbelkowa wykorzystywana jest też w budownictwie jako tak zwana cienka izolacja ścian i dachów. Producenci bram garażowych stosują ją z kolei do izolacji termicznej swoich produktów.

Zabezpieczanie roślin przed mrozem

Ogrodnicy doskonale wiedzą, że folia bąbelkowa dobrze zabezpieczy rośliny ogrodowe na wypadek przymrozków. Owinięte nią drzewa i krzewy znacznie łatwiej przetrwają niesprzyjającą aurę. Warto pamiętać, by w folii wykonać kilka małych otworów, które umożliwią dopływ powietrza do rośliny.

Rozrywka

Folia bąbelkowa dostarcza też ciekawej formy rozrywki. Zna ją każdy, kto choć raz trzymał folię w rękach. Relaksujące zajęcie polegające na strzelaniu z wypełnionych powietrzem pęcherzyków folii, znajduje coraz więcej zwolenników. Być może stąd biorą się liczni fani folii, którzy zakładają nawet fanpage na portalach społecznościowych i świętują co roku  Dzień Uznania dla Folii Bąbelkowej.

Zabawy dla najmłodszych

Z udziałem folii bąbelkowej realizowane są też kreatywne zabawy dla dzieci. A tych, jak się pewnie domyślacie, jest całkiem sporo. Od strzelania z folii, poprzez tworzenie z niej różnych konstrukcji, aż po wypełnianie poszczególnych pęcherzyków zabarwioną na różne kolory wodą.

Sposobów wykorzystania folii jest bardzo wiele. Od tych, które służą rozrywce, po jej praktyczne zastosowania. Choć tu wymieniono ich już całkiem sporo, to i tak nie są to wszystkie z możliwych.

 
Opublikowany w Inne

Dodaj komentarz

CommentLuv badge