Kinkiety w łazience – oświetlenie specyficzne, ale ciekawe

Kinkiety z powodzeniem znajdują swoje miejsce w łazience. Ciekawie się prezentują, są estetyczne, a ich światło eksponuje zastosowaną aranżację. Ten typ oświetlenia jest niemalże identyczny, jak kinkiety stosowane w innych pomieszczeniach. Niemalże, bo jednak w łazience trzeba zwrócić szczególną uwagę na parametry, które zadecydują o tym, jak będzie się prezentować i wnętrze, i samo światło.

Funkcjonalne czy dekoracyjne?

Zwykliśmy korzystać z lamp bocznych w postaci kinkietów, by stworzyć wyjątkową atmosferę wnętrza. Pomieszczenie uczynić przytulnym i przyjaznym, a niekiedy wydzielić konkretną strefę. Ponadto kinkiet ma za zadanie doświetlać niewielkie fragmenty przestrzeni lub wybrane elementy dekoracyjne. Jego światło jest w stanie poprawić proporcje pomieszczeń. Co jednak z tym typem lampy, gdy ma ona zagościć w łazience?

Przede wszystkim trzeba ocenić, jaką rolę ma spełniać kinkiet w łazience. Może być bowiem funkcjonalny, gdy zależy nam na dobrym oświetleniu twarzy, stając przed lustrem. Jest to wręcz niezbędne, jeśli wykonujemy makijaż lub inne czynności pielęgnacyjne. Z kolei w łazience, która jest dodatkowa, rzadko z niej korzystamy albo służy nam tylko do relaksu, a lustro staje się po prostu jednym z elementów wyposażenia, światło może być jedynie dekoracyjne. Taką rolę spełnia nierzadko w łazienkach mężczyzn, którzy nie są fanami brody i wąsów, dlatego nie potrzebują codziennego doglądania swojej twarzy aż tak dokładnie.

Jeśli kinkiety mają spełniać tylko funkcje dekoracyjne, spokojnie można je dobierać wedle kolorów, detali, opraw. W tej dodatkowej, niekoniecznie codziennie użytkowanej łazience, dobrze wyglądają minimalistyczne reflektorki. Takie kinkiety są dziś modne. Cechuje je ciekawa estetyka, a słabe światło sprzyja tworzeniu klimatycznej przestrzeni.

W przypadku łazienek użytkowanych na co dzień, gdzie panie wykonują makijaż, a panowie przycinają brodę i wąsy, funkcjonalność oświetlenia wysuwa się na pierwszy plan. Dobór kinkietów musi być zatem uważny, zarówno pod względem rozmiarów, jak i kolorów oraz rodzaju źródła światła.

Żarówki ledowe w kinkietach

Dobrym rozwiązaniem do łazienek są kinkiety, w których można zastosować żarówki ledowe. Ta nowoczesna technologia wpływa na spore oszczędności. Poza tym ledowe źródła światła pozwalają na precyzyjny dobór barwy temperaturowej. To atut, którego nie są w stanie zaoferować w aż tak szerokiej palecie klasyczne żarówki.

W przypadku oświetlenia lustra światło powinno mieć barwę, jak najbardziej zbliżoną do naturalnej. To zbyt zimne, tak zwana zimna biel, dobrze uwidacznia niedoskonałości, stąd wykonanie makijażu czy pielęgnacja wydają się łatwiejsze. Niestety taka barwa nie jest naturalna, dlatego nie zaleca się jej do łazienek. Po drugiej stronie skali temperatury barwowej światła, mamy tę ciepłą. Dzięki niej łazienka staje się przytulna i przyjazna, ale niedokładnie widać twarz, a to już może zaowocować nieprecyzyjnym makijażem i niekomfortową pielęgnacją.

Kierunek świecenia ważny dla efektów

W zależności od tego, jak będzie padać światło pochodzące z kinkietów, zostaną uzyskane inne efekty, nie tylko aranżacyjne. Wiązki świetlne padające ku górze pozwalają optycznie powiększyć łazienkę. Sprawia ona wtedy wrażenie bardziej przestronnej, ale strefa umywalkowa może być zbyt mało oświetlona. Z kolei światło padające na boki nie oślepia, ale znów nie pozostawia miejsca na komfortową pielęgnację. Najlepiej sprawdzają się kinkiety ze światłem kierowanym ku dołowi. By jednak nie zmagać się z efektem rażenia w oczy, klosz powinien być mleczny, a nawet całkowicie zamknięty.

Jak duża i w jakim kolorze lampa?

Kinkiet to lampa, która rozmiarami nie może przytłoczyć łazienki, w szczególności strefy umywalkowej. Jednocześnie nie powinna ginąć w tłumie. Przeciętne rozmiary są bezpiecznym rozwiązaniem. Kolorystyka to teoretycznie wybór wedle własnych gustów i zastosowanej aranżacji. W praktyce nie można jednak zapominać, że zbyt wyraziste, jaskrawe kolory staną się agresywne w skromnej i prostej łazience, a w tej luksusowej, nie odpowiedzą na potrzeby eleganckiego wystroju.

Idźmy na kompromis! Zarówno w kwestii kolorów, rozmiarów, kształtów i detali bazujmy na tym, co będzie pasowało i do nas, i do naszej łazienki. Zrezygnujmy z nietypowych produktów, co do których estetyki nie mamy pewności. Uwzględniajmy walory funkcjonalności i dekoracyjności łazienki, a wybrane kinkiety spełnią nasze oczekiwania.

 

Dodaj komentarz

CommentLuv badge