Jakie oświetlenie wybrać do kuchni?

Komfortowa i funkcjonalna przestrzeń w kuchni? Cel możliwy do zrealizowania, pod warunkiem, że w jej aranżacji pochylimy się nad najlepiej dopasowanymi do konkretnego wnętrza rozwiązaniami. Te powinny obejmować zarówno kuchenne meble, jak i oświetlenie. W wielu domach kuchnia jest najintensywniej użytkowanym pomieszczeniem. Często określana jest też mianem „serca domu”. W niej przygotuje się posiłki, spotyka z domownikami na rozmowach, a nierzadko na zakończenie domowych imprez trafiają do niej zaproszeni goście.

Współczesna kuchnia coraz częściej wchodzi w skład reprezentacyjnej części domu. Jako pomieszczenie otwarte na salon powinna być nie tylko funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu, ale także estetyczna i elegancka. Nie może w niej zabraknąć zaaranżowanego w przemyślany sposób oświetlenia, które z jednej strony zapewni komfort i bezpieczeństwo pracy, z drugiej stanie się prawdziwą ozdobą wnętrza.

Zastanów się nad rodzajem oświetlenia

W wygodnej w użytkowaniu kuchni rzadko kiedy spotkamy jedno źródło światła. Najczęściej przewiduje się tam kilka rodzajów oświetlenia, co pozwala na komfortowe korzystanie z różnych stref wnętrza. W takim pomieszczeniu z całą pewnością nie powinno zabraknąć oświetlenia o charakterze ogólnym. Montuje się je na suficie, a jego zadaniem jest równomierne oświetlanie całego wnętrza, co pozwoli na wykonywanie wielu różnych czynności, w tym sprzątanie.

Podczas rodzinnych obiadów i spotkań ze znajomymi przyda się przyjemne światło nad stołem jadalnianym. Powinno sprzyjać relaksowi, budować atmosferę bliskości i wydobywać wszystkie walory wizualne z postawionych na stole potraw. Podczas pracy w kuchni należy zadbać o bezpieczeństwo i wygodę kucharza. Pomoże w tym odpowiednio zaaranżowane oświetlenie nad blatem roboczym. Można też rozważyć instalację źródła światła w szafkach kuchennych, do których nie dociera oświetlenie ogólne kuchni oraz oświetlenia o charakterze czysto dekoracyjnym, które podniesie atrakcyjność pomieszczenia.

Oświetlenie centralne w kuchni

Dawniej to zadanie powierzano zazwyczaj zawieszonej centralnie lampie wiszącej. Dziś, choć nadal możemy spotkać w kuchniach żyrandole, oprawy oświetleniowe w kuchni są znacznie bardziej zróżnicowane. Znajduje to odzwierciedlenie w różnych, niekiedy zupełnie innych pod względem wizualnym aranżacjach oraz daje możliwość dopasowania wystroju pomieszczenia do indywidualnych potrzeb użytkowników.

W nowoczesnych kuchniach, w których rolę oświetlenia ogólnego pełni lampa wisząca, można czasem zamiast jednej oprawy, zamontować dwie identyczne i równomiernie rozmieszczone. Odejście od dawnych konwencji dostrzeżemy też w możliwości zastąpienia lamp wiszących plafonami. W tej roli sprawdzą się większe plafony w ilości jednego lub dwóch (ta opcja dotyczy raczej większych pomieszczeń) albo modne ostatnio plafony natynkowe, które montuje się zwykle w postaci większych instalacji świetlnych obejmujących od kilku do nawet kilkunastu opraw.

Modnym w nowoczesnych kuchniach rozwiązaniem jest też montaż oświetlenia w podwieszanym suficie albo tafli mrożonego szkła. Takie aranżacje wyglądają bardzo efektownie i podnoszą atrakcyjność wnętrza. Nie mniej ciekawym rozwiązaniem jest system lampek mocowanych na linkach.

Oświetlenie przestrzeni roboczej

Oświetlenie ogólne to zdecydowanie za mało, by zapewnić funkcjonalność kuchni. Potrzebne jest też oświetlenie funkcyjne, które wystarczająco dobrze rozjaśni przestrzeń blatów roboczych. Te w większości domów zlokalizowane są na ustawionych przy ścianie szafkach kuchennych. Stojąc przodem do nich, użytkownicy zasłaniają plecami światło padające z zawieszonej centralnie lampy. Powstają wtedy utrudniające pracę i zagrażające bezpieczeństwu użytkowników cienie. Przy złym oświetleniu nie trudno o skaleczenie lub oparzenie. Dlatego nad blatami roboczymi montuje się dodatkowe oświetlenie. Zazwyczaj są to lampy LED umieszczone w otworach  wyciętych w spodzie szafek wiszących. Dzięki temu pozostają niewidoczne dla użytkowników i mogą równomiernie oświetlać blat roboczy, stwarzając komfortowe warunki do pracy w kuchni. Zamiast lamp LED można też zastosować płaskie świetlówki albo taśmy LED. Popularność tych ostatnich wynika z ich wydajności, energooszczędności oraz łatwego montażu i demontażu.

Oprócz oświetlenia ogólnego oraz umieszczonego nad blatem roboczym nie powinno się też zapominać o oświetleniu stołu. To może się różnić w zależności od jego rozmiaru, kształtu oraz stylistyki wnętrza. Dywersyfikacja oświetlenia w kuchni i uzupełnienie oświetlenia ogólnego o inne jego rodzaje sprawia, że pomieszczenie staje się atrakcyjne pod względem wizualnym i wygodne w użytkowaniu.

 

Dodaj komentarz

CommentLuv badge