Jaką funkcję spełniają lampy podłogowe w naszych wnętrzach?

Lampy podłogowe, choć wielofunkcyjne i mogące znaleźć swoje miejsce praktycznie w każdym pomieszczeniu, wciąż wydają się być nieco niedoceniane. Czemu nie ufamy tak ciekawej i praktycznej konstrukcji? Przyzwyczailiśmy się do standardowych rozwiązań, w których znajdujemy miejsce na interesujące propozycje aranżacyjne. Oświetlenie jest dla nas kluczowym elementem wnętrz, dlatego odrobinę boimy się sięgać po niecodzienne propozycje. Jakie funkcje spełniają lampy podłogowe, które mogą nas przekonać do ich wyboru?

Oświetlenie główne bądź dodatkowe

Bez oświetlenia centralnego nie obejdzie się żadne pomieszczenie. Nawet w sypialni, w której stawiamy głównie na atmosferę sprzyjającą zasypianiu, musimy przecież czasem posprzątać, do tego znaleźć ubranie w szafie, gdy jeszcze ciemnym rankiem szykujemy się do pracy. Bez światła na suficie ani rusz! Czy jednak musi to być typowa lampa zwisająca z sufitu, która nie zawsze odpowiada nam swoją konstrukcją i poziomem oświetlenia? Naprzeciw niej pojawiają się właśnie lampy podłogowe. I choć postrzegamy je jako konstrukcje nadające się głównie w formie oświetlenia dodatkowego czy też dekoracyjnego, propozycje sklepów z oświetleniem udowadniają, że w zastępstwie światła głównego, także sprawdzają się doskonale.

Mamy zatem już dwie funkcje, które mogą spełniać. Pozwolą uzyskać oryginalną aranżację wnętrza, gdy zastąpią obszerny żyrandol czy nieciekawą lampę wiszącą. Oświetlą, doświetlą lub udekorują nasze mieszkanie czy dom, gdy na pierwszym miejscu postawiamy na ciekawe wykonania.

Zalety lamp podłogowych

Lampy podłogowe są mobilne, co stanowi jeden z największych atutów. Gdy chcemy zmienić wystrój wnętrza, wystarczy lampę przestawić w inne miejsce. Można dodatkowo zmienić jej klosz, abażur lub moc żarówki i w ten sposób kreować przestrzenie światłem, wypróbowując różne poziomy oświetlenia.

Lampy podłogowe pomagają poprawić proporcje pomieszczeń i przestrzeni, które są niewymiarowe bądź o nietypowych kształtach. Ustawione bowiem w narożniku pomieszczenia, ze światłem skierowanym ku górze, dadzą efekt optycznego powiększenia. Z kolei, jeśli światło będzie padać w dół, pomoże stworzyć przytulną i ciepłą atmosferę, a do tego obniży optycznie pomieszczenie, które realnie jest wysokie i jego proporcje zostały zaburzone.

Mamy do czynienia z oświetleniem, które nadaje się do salonów, kącików czytelniczych, sypialni, jadalni, pokoju młodszego, jak i starszego dziecka. Lampą podłogową zastąpimy typową lampkę biurkową. Uzyskamy więcej wyrazistego światła, a na blacie biurka znajdzie się również więcej miejsca na najważniejsze dokumenty, komputer i akcesoria biurowe.

Jeśli takową lampę ustawimy przy fotelu bądź wersalce, a do tego wybierzemy model z dwoma źródłami światła, gdzie jedno będzie umieszczone na elastycznym ramieniu, możemy swobodnie czytać bądź oglądać telewizję tuż przed snem, nie rozbudzając się.

Jak wybierać lampy podłogowe

Designerskich projektów, ale i tych zdecydowanie bardziej klasycznych, na rynku jest całe mnóstwo. Nie będziemy mieć problemu ze znalezieniem konstrukcji, która wpisze się w nasz ukochany wystrój wnętrza. Musimy jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Przede wszystkim, nawet najskromniejsza i niewielka lampa podłogowa, ma podstawę, która potrzebuje miejsca w pokoju. Musimy zatem znaleźć dla niej miejsce, by nie przytłaczała zbędnie i nie czyniła danego pomieszczenia mało komfortowym.

Lampy podłogowe mogą oferować światło padające w dół, jak i w górę. Zależnie od wystroju wnętrza, pomieszczenia i funkcji, jaka jest dla nas najważniejsza, zdecydujemy o tym aspekcie.

Na koniec zaś warto pomyśleć o tych wszystkich elementach, które decydują o naszym zakupie dowolnego oświetlenia. Analizujemy zatem potrzebną moc światła, jego barwę czy liczbę punktów świetlnych. Mając na uwadze powyższe, z pewnością przekonamy się do lampy podłogowej i wybierzemy tę, która zachwyci nas oraz wszystkich odwiedzających.

 

Dodaj komentarz

CommentLuv badge