Jak wybrać huśtawkę do ogrodu?

Sposób aranżacji ogrodu odzwierciedla potrzeby domowników. Ustawione w ogrodzie duże modułowe meble świadczą o tym, że mieszkańcy lubią spędzać czas na świeżym powietrzu. Pojawienie się huśtawki nierzadko związane jest z tym, że posesję zamieszkują dzieci. Na rynku dostępne są zarówno jednoosobowe huśtawki przeznaczone dla najmłodszych, jak i kilkuosobowe, zdolne pomieścić nawet trzy dorosłe osoby. Czym jeszcze się różnią i jakimi kryteriami należy kierować się przy ich wyborze?

Huśtawki ogrodowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem inwestorów. Ustawiane są na terenie działki lub na tarasie. Chętnie korzystają z nich zarówno dorośli, jak i dzieci. Ich popularność wynika z wygody, jaką gwarantują relaksującym się na świeżym powietrzu osobom. Miękkie poduszki, wygodne oparcie i możliwość huśtania się umożliwia przyjemny wypoczynek i sprzyja zacieśnianiu rodzinnych więzi.

Różnorodność huśtawek ogrodowych pozwala dostosować je do konkretnej przestrzeni oraz oczekiwań użytkowników. Na rynku dostępne są między innymi: jednoosobowe huśtawki przeznaczone przede wszystkim dla dzieci; kilkuosobowe huśtawki stojące lub podwieszane, bujane fotele, gniazda oraz hamaki.

Najważniejsze kryteria

Rodzaj wybieranej huśtawki zależy przede wszystkim od potrzeb konkretnej rodziny. Podejmując decyzję zakupową, nie należy jednak pomijać względów bezpieczeństwa. Bardzo istotne jest to, kto i w jaki sposób będzie się na niej huśtał oraz, czy nie wyrządzi sobie w ten sposób krzywdy.

Biorąc pod uwagę względy bezpieczeństwa użytkowników, należy sprawdzić sposób wykonania huśtawki, zastosowane do jej produkcji materiały, jej stabilność, solidność mocowań oraz maksymalne obciążenie.

W przypadku pojedynczych huśtawek przeznaczonych dla dzieci maksymalne obciążenie nie przekracza zazwyczaj 70 kg. Natomiast duże, przeznaczone dla kilku osób dorosłych huśtawki mają maksymalne obciążenie dochodzące do kilkuset kg.

Sposób mocowania siedziska do konstrukcji stojącej jest w tym przypadku również bardzo istotny. Zazwyczaj używa się do tego celu lin lub łańcuchów. Przed użytkowaniem warto sprawdzić ich stan. Takie rozeznanie należy robić przed każdym sezonem.

Kolejna kwestia to stabilność konstrukcji. Czy podczas silnego bujania huśtawka nie zacznie się przewracać? To kluczowe pytanie, na które należy sobie odpowiedzieć. A jak zachowa się w czasie silnych podmuchów wiatru? Z uwagi na te drugie warto rozważyć ustawienie huśtawki w zacisznym miejscu, tym samym eliminując ryzyko przewrócenia przez wiatr oraz zapewniając większy komfort użytkowania.

Od rodzaju materiału będzie zależała w dużej mierze trwałość konstrukcji oraz wygoda użytkowania. Bardzo ważne jest również dostosowanie stylistyki huśtawki do aranżacji otaczającej ją przestrzeni oraz stylu architektonicznego domu.

Kilka użytecznych informacji

Ustawiona w ogrodzie huśtawka ma za zadanie służyć użytkownikom do relaksu na świeżym powietrzu. Przeznaczenie wymusza na niej, by była wygodna i zapewniała odpowiedni komfort. Do huśtawki można dopasować miękkie poduszki, dzięki czemu bujanie stanie się znacznie przyjemniejsze. W przypadku większych huśtawek można się nawet pokusić o drzemkę na świeżym powietrzu. Osobom, które będą z nich często korzystały, przyda się również ciepły koc. Dzięki temu użytkowanie huśtawki będzie możliwe nawet w chłodniejsze wieczory.

Huśtawka powinna wpisywać się w otaczającą ją przestrzeń. W tym przypadku nie chodzi wyłącznie o jej wygląd, ale również wymiary. Jeśli inwestor planuje ustawić ją na tarasie, powinien wybrać model, który bez problemu się na nim zmieści i umożliwi swobodne przemieszczanie się obok niej. Huśtawka nie powinna przesłaniać przeszkleń salonu. W przeciwnym razie może okazać się, że zacieni pomieszczenie, przez co to, starci na atrakcyjności oraz funkcjonalności.

Do huśtawek ogrodowych można dobierać dodatki, które podnoszą ich atrakcyjność. Jednym z nich jest moskitiera. Dzięki niej ograniczymy dokuczliwość much oraz ryzyko pogryzień przez komary. Moskitiera przydaje się, zwłaszcza jeśli z huśtawki będą korzystać małe dzieci. Innym udogodnieniem będzie specjalna plandeka lub pokrowiec, który zabezpieczy mebel na czas deszczu. Choć niewielu użytkowników wykorzystuje takie rozwiązanie, warto rozważyć jego zastosowanie we własnym ogrodzie. Dzięki temu użytkowanie huśtawki będzie możliwe nawet bezpośrednio po deszczu.

Wygoda, jaką dają huśtawki ogrodowe, sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na aranżacje przydomowej przestrzeni z ich udziałem. Właściwy wybór spośród wielu dostępnych na rynku modeli ukoronowany zostanie komfortowym relaksem na świeżym powietrzu.

 

Dodaj komentarz

CommentLuv badge