Energooszczędne grzejniki elektryczne. Korzystna alternatywa dla innych systemów grzewczych

Energooszczędne grzejniki elektryczne. Korzystna alternatywa dla innych systemów grzewczych

Przeważająca cześć konsumentów kojarzy ogrzewanie elektryczne z jednej strony z wygodą, drugiej z wysokimi kosztami. Ten drugi czynnik dość często bywa przyczyną wyboru innego systemu grzewczego. Tymczasem zastosowanie nowoczesnych technologii potrafi dostarczyć bardzo korzystnych efektów. Mowa tu o grzejnikach hybrydowych i energooszczędnym ogrzewaniu elektrycznym.

Choć wysokie rachunki za prąd mogą skutecznie zniechęcać do ogrzewania elektrycznego, to przy wyborze efektywnie działającego urządzenia sceptyczni użytkownicy często zmieniają zdanie. Kluczowe w tym przypadku jest zastosowanie grzejników elektrycznych, które charakteryzują się stosunkowo niskim poborem mocy. Gdzie można ich szukać?

Odpowiednich rozwiązań dostarcza włoski producent, działający w sektorze urządzeń grzewczych i cechujący się ponad 80-letnim doświadczeniem w tym obszarze. Wśród jego produktów znajdziemy grzejniki Klima i Deko. Na rynku polskim wyłącznym dystrybutorem tych urządzeń jest Econovli.pl.

Sposób działania grzejników hybrydowych

Efektywność energooszczędnych grzejników elektrycznych to efekt zastosowania w jednym urządzeniu dwóch różnych systemów grzewczych. Odpowiednie połączenie ich pracy i wykorzystanie inteligentnego termostatu do jej kontroli przekłada się na wygodę użytkowania urządzenia, a także obniżenie rachunków za prąd.

O tym, że wykorzystanie takiego ogrzewania może być opłacalne, najlepiej przekonuje fakt, że grzejniki hybrydowe z dwoma systemami grzewczymi wykorzystuje się zarówno do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych i powierzchni biurowych, jak i zabytkowych budynków. Zastosowano je między innymi w Zamku w Malborku oraz Bramie Nizinnej w Gdańsku.

Jakie systemy zastosowano w grzejnikach hybrydowych?

Grzejniki hybrydowe nie mogłyby działać efektywnie bez właściwego doboru systemów grzewczych. Włoski producent ocenił, że najlepiej sprawdzi się w tym przypadku ogrzewanie konwekcyjne oraz promieniowanie podczerwienią. Ogrzewanie konwekcyjne odpowiada za szybkie ogrzanie wnętrza do pożądanej przez użytkowników temperatury, natomiast promiennik podczerwieni utrzymuje temperaturę na stałym poziomie przy jednoczesnym niskim poborze mocy.

Dlaczego takie połączenie sprawdza się najlepiej? By to zrozumieć, wystarczy wymienić nasze oczekiwania względem systemu grzewczego.

  1. Z jednej strony chcemy, by był oszczędny i nie pochłaniał znaczniej części domowego budżetu – to możliwe jest dzięki ogrzewaniu podczerwienią.
  2. Oczekujemy też, że będzie szybko reagował na zmiany temperatury w pomieszczeniu i szybko ogrzeje je przy nagłych załamaniach pogody i spadkach temperatury na zewnątrz – tu ważną rolę odgrywa konwekcyjny element grzewczy.

Dlaczego ogrzewanie konwekcyjne jest równie ważne, jak promiennik podczerwieni?

Hybrydowe grzejniki są energooszczędne, ponieważ producent zadbał o to, by priorytetem było w nich ogrzewanie promiennikiem podczerwieni, który cechuje się niskim poborem mocy. Ogrzewanie konwekcyjne stanowi dla niego wspomaganie i załącza się wyłącznie wtedy, gdy zachodzi konieczność podniesienia temperatury we wnętrzu. Dlaczego nie możemy wtedy polegać na promienniku podczerwieni? Okazuje się, że ten system potrzebuje znacznie więcej czasu na ogrzanie wnętrza. Jeśli jednak będą działać wspólnie i załączać się w odpowiednim czasie, zyskamy we wnętrzu komfort cieplny, a koszty ogrzewania elektrycznego nie nadwyrężą domowego budżetu.

W hybrydowy grzejnik wbudowany został zaprojektowany specjalnie na jego potrzeby termostat, który samodzielnie dobiera element grzewczy, który będzie pracował w danym momencie.

 

Dodaj komentarz

CommentLuv badge