Czarne lampy. Kontrast w gustownym wydaniu

Stworzenie unikalnego wystroju wnętrza, wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem. Możemy być jednak pewni, że cierpliwość zostanie wynagrodzona. Dobry plan, analiza miejsc, w których chcemy umieścić poszczególne elementy, w tym oświetlenie, jak i już wybór konkretnych produktów. Tak przygotowana aranżacja spełni nasze oczekiwania, pod każdym względem. Jeśli zależy nam na oryginalnym wydaniu, ale zachowując wrażenie uporządkowania, weźmy pod uwagę oświetlenie w kolorze czarnym. Kontrastowym, bardzo wyrazistym i charakterystycznym. Jednakże dobrze dobrane tego typu lampy, są w stanie nadać wnętrzu elegancji i estetyki z najwyższej półki.

Czarne oświetlenie – czy to dla mnie?

Zarówno w kuchni, jadalni, sypialni, jak i salonie, możemy postawić na oprawy oświetleniowe w kolorze czarnym. Na uwadze trzeba mieć jednak fakt, że tak wyrazista barwa najlepiej komponuje się z bielą. Można pokusić się o kolorystykę, ale stonowaną i nieprzesadzoną. Zbyt duża liczba kolorów, jak i wszelkiego rodzaju zdobień, nie będzie sprzyjać spójnej i ciekawej aranżacji.

W kuchni możemy postawić na geometryczną lampę wiszącą, która będzie spełniać funkcję oświetlenia centralnego. Z kolei przestrzenie robocze oraz miejsca, do których nie dociera światło z lampy wiszącej, doskonale doświetlą kinkiety. Nie muszą być wykonane w taki sam sposób, jak oświetlenie wiszące, ale poza utrzymaniem w czarnej tonacji, powinny mieć ze sobą jakiś element wspólny. Coś co sprawi, że dadzą poczucie, iż zostały zaprojektowane z myślą właśnie o danym wnętrzu. Tego typu nowoczesne oświetlenie jest bardzo praktyczne, a przy tym minimalistyczne, czyli idealne właściwie do każdego pomieszczenia, niezależnie od jego metrażu.

W łazience czarne, stylizowane kinkiety, które zagoszczą w okolicach lustra, pozwolą w komfortowych warunkach wykonywać wszystkie czynności pielęgnacyjne. Taką łazienkę od razu wyobrażamy sobie, jako bardzo elegancką i gustowną. Czerń w tym wydaniu jest kolorem, który daje poczucie nuty luksusu. Podnosi walory użytkowe wnętrza i sprawia, że całość nabiera charakteru oraz pożądanego dynamizmu.

Podobne funkcje spełniać będzie oświetlenie utrzymane w czarnej tonacji, które zagości w sypialniach.

Jak dobierać

Czarne oprawy oświetleniowe najlepiej komponują się z bielą. Można je zestawiać z beżami czy szarościami. Generalnie ze stonowaną paletą kolorystyczną, jeśli poza typowym czarno-białym kontrastem, chcemy postawić na żywy akcent. Spróbujmy symetrycznie umieszczać oświetlenie tego typu. Eksponować je tam, gdzie jest to możliwe. Podkreślać światłem wydobywającym się z czarnej oprawy, elementy typowo ozdobne bądź użytkowym, nadawać charakteru domowych dzieł sztuki.

Pod względem zaś liczby źródeł, kształtów i rozmiarów, dobierajmy zarówno wedle upodobań, jak i mając na uwadze metraż oraz funkcje, które spełniają poszczególne pomieszczenia. W ten sposób zadbamy o aspekty użytkowe, nie odbierając oświetleniu tak ważnych walorów ozdobnych.

 

Dodaj komentarz

CommentLuv badge