By żyło się komfortowo – oświetlenie wnętrza

Dostęp światła dziennego jest nam niezbędny każdego dnia. Niestety w mieszkaniach, jak i domach, nie zawsze mamy możliwość oświetlić każdego zakamarka światłem dziennym. Rolę tę przejmuje oświetlenie sztuczne. To z tego względu jego dobór jest tak ważny. Do wyboru mamy coraz więcej produktów oświetleniowych, które poza swoimi funkcjami, oferują designerskie wykonania, ciekawe wzornictwo czy stylistykę, jaka zachwyca. Nawet w minimalistycznym wydaniu lamp, jest coś, co kusi i wprowadza do wnętrza pożądaną atmosferę.

Przyglądamy się minimalistycznym lampom natynkowym

Wiele naszych wnętrz jest stosunkowo małych bądź niskich. Do tego dochodzą te, które są bardzo nietypowe. O zaburzonych proporcjach czy niecodziennych kształtach, przez co ciemnych zakamarków i kątów pojawia się coraz więcej. Z trudno dostępnymi miejscami nie poradzą sobie obszerne konstrukcje oświetleniowe. Przytłoczą wnętrze, a poza tym światło nie dotrze do najbardziej nas interesujących zakamarków. Na co postawić?

W wąskich korytarzach, szczelinach czy wnękach, najlepiej swoje funkcje spełniają lampy natynkowe. Niewielkie, proste w montażu i możliwie do umocowania na suficie, ale i pośród ścian. Tutaj widoczna jest ich przewaga nad innymi rodzajami opraw oświetleniowych. Żyrandoli nie zainstalujemy bowiem na ścianach, a kinkietów nie umocujemy na suficie.

Oprawy natynkowe posiadają możliwość regulacji kąta padania wiązki światła. Jeśli trzeba zapewnią dość dobre oświetlenie większych przestrzeni. Gdy zostaną wybrane, by uzyskać efekt dekoracyjny, podkreślić fakturę lub kolor ściany, a może stylizowane drobiazgi, światło zostanie skupione tylko na tych elementach.

W jaki sposób dobierać oprawny natynkowe

Choć lampy tego typu są minimalistyczne, to jednak oferują wiele możliwości względem oświetlenia. Można je zastosować w dowolnym pomieszczeniu. Co więcej, sprawdzają się również na zewnątrz domostw. Wybierając je kierujemy się zatem takimi samymi czynnikami, jak w przypadku dowolnego rodzaju oświetlenia.

Lampy muszą być odporne na działanie tych czynników, które w danym pomieszczeniu bądź miejscu, są codziennością. W łazience czy kuchni będą zmagać się z wyższą wilgotnością i większymi zabrudzeniami. Na zewnątrz potrzeba odporności na uszkodzenia mechaniczne i działanie warunków atmosferycznych. Każdorazowo zaś pamiętamy również o ich wytrzymałości i żywotności.

Wysoka jakość wykonania, precyzja i estetyka to elementy, które zadecydują o zadowoleniu z użytkowania. Dopasowaniu do wybranej aranżacji oraz komforcie korzystania z poszczególnych pomieszczeń. Istotne jest światło, ale nie korzystalibyśmy z niego tak wygodnie, gdyby nie oprawy.

Zaplanujmy rozmieszczenie, liczbę lamp natynkowych. Pod tym względem łatwiej będzie dobrać kolorystykę czy kształt. Ostatecznie ma być funkcjonalnie i z satysfakcją dla naszych wnętrzarskich gustów.

 

Dodaj komentarz

CommentLuv badge