Budując dom, pomyśl o ogrodzie

Budując dom, pomyśl o ogrodzie

Budując dom, wielu inwestorów zapomina o tym, by jednocześnie pomyśleć o zagospodarowaniu przestrzeni. W efekcie, po zakończeniu budowy wprowadzają się do domu, który usytuowany jest na posesji, gdzie dominuje goła ziemia, błoto oraz pozostawiony materiał budowlany. A gdyby tak zadbać o tę przestrzeń jeszcze na etapie wznoszenia budynku?

O ile przyjemniej byłoby zamieszkać w nowym domu, gdyby oprócz wykończonych wnętrz czekała tam na nas również zadbana przestrzeń wokół niego. Nie musimy od razu aranżować całego ogrodu, warto jednak jeszcze na etapie prowadzenia prac budowlanych wykonać szczegółowy projekt zagospodarowania przestrzeni, a potem stopniowo i konsekwentnie dążyć do jego realizacji.

Nasadzenia w ogrodzie

Wiadomo oczywiście, że nie będzie możliwe od razu wykonanie wszystkich prac w ogrodzie. Jednak jeśli jeszcze w czasie budowy przeprowadzimy część nasadzeń, wkrótce po wprowadzeniu się do nowego domu, będziemy mogli cieszyć się zielenią wokół niego. Taka przestrzeń od razu wyda się przyjemniejsza i bardziej przyjazna.

Oczywiście w trakcie prowadzenia prac budowlanych nasadzenia można prowadzić wyłącznie w miejscach, które nie są objęte takimi pracami i w których nie będą składowane materiały budowlane. W przeciwnym razie posadzona roślinność mogłaby ulec zniszczeniu.

Kolejna kwestia to pozostawienie na działce roślinności, która była tam już na etapie planowania prac budowlanych. Wielu inwestorów, podejmując decyzję o budowie, usuwa z działki wszelką roślinność, nie pozostawiając nawet tych drzew i krzewów, które znajdują się daleko poza obszarem prac budowlanych. Tymczasem pozostawienie niektórych charakteryzujących się ładnym pokrojem drzew jest nie tylko zasadne, ale też korzystne. Dzięki nim po zakończeniu budowy inwestor będzie mógł od razu cieszyć się dającą odrobinę cienia roślinnością.

Ogrodowe meble i mała architektura

Czym byłby ogród bez wygodnych mebli, altanek i pergoli? Prawdopodobnie postrzegalibyśmy go jako niefunkcjonalną i mało użyteczna przestrzeń, której obecność wiąże się wyłącznie z koszeniem trawnika i pracami porządkowymi. Tymczasem, jeśli już na etapie prac wykończeniowych w domu postawimy w ogrodzie wygodne i odpowiadające nam pod względem wizualnym meble, od razu zyskamy funkcjonalną przestrzeń odpowiednią do wypoczynku, spotkań z przyjaciółmi i delektowania się poranną kawą na łonie natury.

Meble ogrodowe powinny być przystosowane do oczekiwań domowników. Muszą im odpowiadać pod względem wizualnym i funkcjonalnym. Powinny też dobrze wpisywać się w przestrzeń ogrodu. Warto dostosować je wielkością do przestrzeni, jaką dysponujemy w ogrodzie oraz do ilości użytkowników, którzy będą z nich korzystać. Z kolei styl mebli ogrodowych powinien korespondować ze stylistyką budynku oraz aranżacją całej ogrodowej przestrzeni.

Choć zagospodarowanie przestrzeni ogrodu dla wielu inwestorów nie wydaje się rzeczą pilną, ci, którzy zadbają o nie jeszcze na etapie budowy domu, od razu po zakończeniu prac budowlanych będą mogli cieszyć się funkcjonalną i miłą dla oka przestrzenią.

 

Dodaj komentarz

CommentLuv badge