Budowa domu pasywnego. Ekologiczne rozwiązania

Budowa domu pasywnego. Ekologiczne rozwiązania

Budowa domu pasywnego to dziś marzenie wielu inwestorów. Moda na tego typu budownictwo przenika współcześnie cały kontynent europejski. Na znaczeniu przybierają takie pojęcia jak energooszczędność i ekologia, a ludzie szukają nowych sposobów na to, by w ich kieszeniach pozostało jeszcze więcej gotówki.

Skąd bierze się moda na domy energooszczędne i pasywne? Z czystej kalkulacji. Na podstawie wyliczeń można stwierdzić, że budowa domu pasywnego w dłuższej perspektywie czasu będzie przynosić wymierne korzyści. Chodzi tu głównie o redukcję kosztów eksploatacyjnych domu.

Domy pasywne – czym są i skąd się wzięły

Choć u nas dopiero zaczynają zdobywać popularność, w Europie Zachodniej i Austrii domy pasywne już od wielu lat cieszą się dużym zainteresowaniem. Z założenia są to budynki, które do ogrzewania mają wykorzystywać inne źródła energii, niż nieodnawialne. Rezygnacja z gazu, oleju i węgla oznacza, że inwestor musi szukać źródła ciepła w zasobach odnawialnych.

Dom pasywny będzie odpowiednio ciepły i tani w eksploatacji, jeśli do jego ogrzania nie będzie potrzeba więcej energii niż  15 kWh/m² na rok. Wtedy może być ogrzewany przy pomocy takich  zasobów jak ciepło słoneczne, ciepło ziemi oraz ciepło produkowane przez samych mieszkańców w trakcie codziennego użytkowania domu.

Budowa domu pasywnego – na czym polega?

Powstanie domu pasywnego warunkowane jest szeregiem czynników. Do realizacji takiej inwestycji konieczne jest wykonanie szeregu obliczeń, jeszcze na etapie powstawania projektu domu. Funkcjonowanie domu i jego eksploatacja opiera się bowiem na wzajemnych relacjach strat i zysków ciepła. Domy pasywne wymagają, by  jak najlepiej zoptymalizować budynek pod względem strat ciepła. A zatem pozyskiwanie ciepła powinno zostać zoptymalizowane, a straty maksymalnie zredukowane.

Jak to wygląda w rzeczywistości? Pozyskiwanie ciepła odbywa się na skutek:

  • zysków wewnętrznych, czyli ciepła wytwarzanego przez ludzi, zwierzęta i  urządzenia gospodarstwa domowego,
  • pozyskiwanie  energii słonecznej, dzięki dużym przeszkleniom od strony południowej budynku,
  • odzysk ciepła z wentylacji na skutek zastosowania wymienników ciepła.

Powiedzieliśmy już sobie, w jaki sposób optymalizować pobór energii, teraz pora wspomnieć, jak ograniczyć jej straty. Największą rolę odgrywają tutaj dwa czynniki. Pierwszy z nich to kompaktowy dom, który już sam w sobie minimalizuje straty. Drugi natomiast to bardzo dobra izolacja cieplna.

Budowa domu pasywnego i niezbędne do tego celu materiały

Domy pasywne buduje się z materiałów, które minimalizują traty ciepła. Wszystkie z nich dostępne są w Polsce, dlatego nie ma konieczności sprowadzania ich zza granicy. Dom wyposażony w instalacje zapewniające odzysk ciepła oraz odpowiednio zaizolowany będzie można określić jako pasywny, pod warunkiem, że nie będzie potrzebował więcej energii niż  15 kWh/m² na rok.

Choć budowa domu pasywnego cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów, nadal jest relatywnie droższa od budowy standardowego domu. Przy obecnych kosztach zwrot z inwestycji wynosi ok. 30 lat.

 

Dodaj komentarz

CommentLuv badge